2019 Award Winners

DSC_0017

Bruce Owens: Breakthrough Best of Show State Champion Waterfowl Award of Excellence Waterfowl Walnut Hollow Best Bird

DSC_0018

Jeremy Priest: State Champion Turkey Walnut Hollow Best Turkey

DSC_0047

Frank Williams: State Champion Open Mouth Whitetail Walnut Hollow Best Whitetail

DSC_0046

Frank Williams: State Champion Gamehead Other State Champion Mixed Multiples ITA & Matuska Competitors Award 1st Place IFOR Best Game Head VanDyke's Most Original

DSC_0050

Bob Esposito: State Champion Original Art

DSC_0035 (2)

Jordan Hackl: Taxidermy Today Woody Award State Champion Upland Bird Best of Category Waterfowl McKenzie Competitor's Choice Best Bird ITA Competitor's Award 2nd Ducks Unlimited Best Professional Waterfowl

DSC_0030

Dan McKee: State Champion Closed Mouth Whitetail

DSC_0394

Amanda & Lance Weathers: State Champion Combined Artists Combined Artist Challenge Winners

DSC_0029

Mick Underhill: State Champion Gamehead Horned/Antlered

DSC_0397

Wilbur Yoder: Best of Category Turkey NWTF Award

DSC_0014

Brent Collins: Best of Category Original Art

DSC_0042

Matt Cheek: Best of Category Whitetail Whitetails Unlimited Award

DSC_0037 (2)

Fred Stockton: Best of Category Medium Mammal Best of Category Mixed Multiples Best Professional Entry People's Choice Award IL Trappers Award SCI Doug Campbell Memorial Award PRO-1 Award Brian Harness Memorial Award Walnut Hollow Best Mammal Hero's Choice Award

DSC_0027

Dawne Stacks: ITA Competitor's Award 3rd IFOR First Lady's Choice Mounted in Alaska Award

DSC_0020

Dawne Stacks: Best of Category Large Mammal McKenzie Competitor's Choice Best Mammal IFOR Best in Show

DSC_0032

Rick Starostki, Steve Bollini, Bob Schnettgoecke: McKenzie Competitor's Choice Best of Show UTA Artisan Award

DSC_0025

Steve Bollini: WASCO Award Lifetime Achievement Award Ducks Unlimited Best Masters Waterfowl IFOR President's Choice

DSC_0022

Caitlin Kadell: Migratory Waterfowl Hunters Best Waterfowl

455

Jack Emery: McKenzie Competitor's Choice Best Whitetail

DSC_0016

Morgan Patterson: Ducks Unlimited Best Youth Waterfowl IFOR Best Youth Trudeau/ Williams Most Enthusiastic Youth Research Mannikins Best Youth People's Choice Best Youth

DSC_0393

Mike Giger: Award of Excellence Medium Mammals

DSC_0036

Bob Schnettgoecke: Award of Excellence Whitetail Deer

DSC_0053

Pete Sweitzer Old Barn Mentoring Award

DSC_0051

Michael Miller: First Time Competitor Award

DSC_0049

Jim Hess: McKenzie Competitor's Choice Fish

DSC_0044

Donna Brown: Kankakee Whitetails Unlimited- Best Whitetail That Tells a Story

DSC_0043

Dan Gustafson Research Mannikins Best Commercial

502

Mark Riffe: Charlie Brown Fish Habitat Award

DSC_0395 (2)

Amanda Weathers: McKenzie Distinguished Service Award

481

Terrance Althoff ITA President's Choice Best Commercial

458

Evie Lievers: ITA President's Choice Best Youth Whitetails Unlimited Best Youth Hero's Choice Best Youth

522

Jim Lucas: Lifetone Award

468

Bob Esposito: IL Bass Federation Best Bass Polytranspar Award Walnut Hollow Best Fish

467

Gabby Groom: IL Trappers Youth Award